Genel kurallar

Programda belirtilen, turnuva başlangıç saatlerine uyulması zorunludur. Gelmeyen oyuncuların saati başlatılmak zorunda ve kesinlikle durdurulmamalıdır.

Tüm turlarda oyuna başlama, başhakemin çağrısıyla birlikte aynı anda yapılacaktır.
Turnuva sırasında mazeretsiz şekilde turlarına katılmayan oyuncular, Goizm yönetimi tarafından turnuvadan men ve bir sonraki turnuvalara katılmama gibi cezalara tabii tutulabilir.
Taş bir kez tahtaya dokunduğunda, planlanan kesişim noktasına bir an önce bırakılmalıdır. Elindeki taşı tahtanın üzerinde gezdirmek yasaktır. Yapılan hamle geri alınamaz.
Esirler ve ek süre taşları oyun süresince rakip tarafından net bir şekilde görülebilir konumda bulunmalıdır.
Saatin, masanın hangi tarafında duracağına beyaz taşları alan oyuncu karar verir.
Hamlenin oynandığı el ile saate basılır. Bir kez saate basıldığında, kullanılan el seri bir şekilde saatten çekilir.
Bir oyuncu, diğer oyuncuları taşlarla ses çıkararak, hamlelerle ilgili yorum yaparak, hamleyi uygun olmayan bir şekilde yaparak, kötü vücut dili kullanarak rahatsız etmemelidir.
Oyun oynanan salonun içinde ya da yakınındaki tüm kişiler sessiz olmak zorundadır. Cep telefonları kapalı tutulmalıdır.
İzleyiciler, sürmekte olan bir oyun etrafında çok fazla kalabalık yapmamalıdırlar. Turnuva masalarının yanına 1 metreden fazla yaklaşmak, oyuncuların dikkatini bozacak (konuşma, fısıldaşma, işaretleşme ) gibi davranışlarda bulunmak kesinlikle yasaktır.
Oyuncular, oyunlarının izlenmesini istememe hakkına sahiptirler.
Karşılaşmalar sırasında, şahsi eşyaların (çanta, cep telefonu, cüzdan vb.) masa üzerinde bulundurulmamasına, masaya dikkat dağıtıcı nesnelerin konulmamasına mümkün olduğunca özen gösterilmelidir.
Oyuncular, oyun sırasında kendi kendilerine konuşamazlar ve rakiplerini rahatsız edici mimik ve davranışlarda bulunamazlar.
Karşılaşmalar sırasında su haricinde herhangi bir gıda maddesi tüketmek yasaktır.
Eğer bir izleyici kuralların çiğnendiğini belirtecekse, bunu oyunculara doğrudan söyleyerek değil, hakeme durumu belirterek gerçekleştirmelidir.
Temel olarak, bir turnuvada yer alan oyuncular çok önemli bir sebepleri olmadıkça, tüm turları oynamak zorundadırlar.
Kural ihlallerinde turnuva hakem komitesi sorunu çözme yönünde tavsiyelerde bulunma, gerektiğinde yaptırımlarda bulunma ve maçın sonucunu belirleme hakkına sahiptir.

İTİRAZ
Turnuva organizasyon yöneticilerine, oynanan tur içinde yazılı bir şekilde olmalıdır.
Hakemler o tur içinde yapılacak işleme karar verip uygulayacaktır.