Nasıl Oynanır?

ilk 100 oyununu mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kaybet – Go Atasözü

Go’nun kuralları bir saat içinde herkesin öğrenebileceği kadar basittir. Oyunu interaktif olarak öğrenmenize yarayacak, Hiroki Mori tarafından hazırlanmış ve Alper Tecer tarafından Türkçe’ye çevrilmiş harika bir site var: Go’ya giden etkileşimli yol. Buradan başlamanızı öneririz.

Daha sonra oyuna ısınmak için bol bol 9×9 tahtada maç yapabilirsiniz. Go, yeni başlayan biri için karmaşık olabilir. Oyun sonunda puanları nasıl hesaplayacağınızdan bile emin değilken strateji ve taktikleri uygulamak kolay değildir. Bu yüzden bir Go atasözü “ilk 100 oyununu mümkün mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kaybet” der. Kaybetmeyi, kazanmayı ya da “doğru hamle”yi bulmayı düşünmeyin. Sadece taşları yerleştirin; oluşan şekilleri izleyin ve kuralları anlamaya çalışın.  Eh, bu durumda çoğu maçınızı (ihtimal hepsini) kaybedeceksiniz ama önemli değil. Biraz tecrübe kazandıktan sonra sistemli olarak go öğrenmeye başlayabilirsiniz ve önceden oynadığınız oyunlar burada yardımcı olacaktır.

9×9 maçlarınızı arkadaşlarınızla, bilgisayara karşı yada Go sunucularında oynayabilirsiniz. Bir arkadaşınızla karşılıklı oynamak için hemen şipşak-go-seti’ni indirin. Bilgisayara karşı oynamak için buradan igowin programını indirin. Aşağıdaki videoda ise Avrupa’nın en popüler go sunucusu olan KGS’ye nasıl kayıt olacağınız anlatılıyor. KGS’ye girdiğinizde üsteki menüden Odalar –> Oda Listesi –> Kulüp –> Goizm yolunu izleyip Goizm’e çift tıklayarak odamıza dahil olabilirsiniz. İyi oyunlar…