Basında Go ve Goizm

gazetecell.com / yurtgundemi.com


06 Eylül 2014
06Eylül2014_gazetecell.com
resimin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz. Haberi internet sitesinden okumak için tıklayınız.

DHA


06 Eylül 2014
Türkiye'nin ilk ve tek kategorili GO Turnuvası, İzmir Go Oyuncuları Derneği tarafından düzenlenen İzmir Go Turnuvası'nın dokuzuncusu Ege Üniversitesi kampüsünde yapıldı. Türkiye GO Oyuncuları Derneği'nin, turnuva sınıflandırmasında birinci sınıf olarak gösterdiği turnuvaya İzmir içinden ve dışından 69 oyuncu katıldı.
Haberi internet sitesinden okumak için tıklayınız.

Hayat Sevince Güzel / Ege TV

7 Mayıs 2014
İlkay Kıyak'ın sunduğu ''Hayat Sevince Güzel'' programına Goizm üyesi Güçlü Yılmaz ve Ege Üniversitesi Go Topluluğu kurucu üyesi Seval Altuğ çıktı.

Hürriyet Gazetesi

11 Nisan 2014 11Nisan2014_Hurriyet
resimin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

Hürriyet Ege

16 Eylül 2013 16Eylul2013_Hurriyet
gazeteyi tıklarsanız makale okuyabilirsiniz.

Ege Telegraf

05 Eylül 2013 EgeTelegraf_050913

Posta Gazetesi

04 Eylül 2013 Posta_040913

D-Marin World Dergisi

Sayı 13, Haziran-Temmuz-Ağustos 2013
d-marin D-Marin_8sayfa D-Marin World dergisi'nde Go Oyunu hakkında yazı çıktı!
(Türkçe/English) sayfa 66-73, page 66-73
Attığımız her adım altında pek çok karar gizli. Şimdi anlatmaya başlayacağımız oyun her hamlesiyle bizlerin karar alma mekanizmasını canlı tutan bir yapıya sahip.
Devamını okumak için burayı tıkrayın.

Ege Üniversitesi Televizyonu

13 Haziran 2013
Ege Üniversitesi Go Topluluğu 21. Türkiye Go Şampiyonası'na Ev Sahipliği Yaptı.
Bu videoyu Ege Üniversitesi Televizyonu sayfası'ndan da izleyebilirsiniz.

9 Eylül İzmir Gazetesi

12 Haziran 2013 9_eylul_izmir_gazetesi_120613

Ege Telegraf

12 Haziran 2013 ege_telegraf_120613

Hayat Sevince Güzel / Ege TV

29 Mayıs 2013
Türkiye'de en eski go turnuvasından biri ''Türkiye Go Şampiyonası'', 2013 yılında ilk defa Ankara'dan çıkıp İzmir'de, hatta 2013 yılında go topluluğu kurulan Ege Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Turnuvanın öncesinde de Ege TV'de tanıtıma çıktık.

Ege'nin Yolları / Ege TV

15 Mayıs 2013
Goizm ve Gençbank işbirliğiyle Selçuk'ta gezgo etkinliği gerçekleştirildi.

mynet yurt haber

30 Nisan 2013
mynet_haber Görüntüyü büyütmek için fotoğrafa tıklayabilirsiniz.
İnternetten okumak için burayı tıklayınız.

Aynı haber, PENDiK HABER, Haber Erciş, Renkli Haber, Haberler.com'da da çıktı.

Amirle.net

26 Nisan 2013
amirler.net260413 Görüntüyü büyütmek için fotoğrafa tıklayabilirsiniz.
İnternetten okumak için burayı tıklayınız.

Aynı haber, Haberler.com ve Selçuktanhaber.com'da da çıktı.

Hürriyet Ege

13 Nisan 2013 HurriyetEge130413
İnternetten okumak için bırayı tıklayınız.

Yerel Haberci

03 Nisan 2013 YerelHaberci03Nisan13
İnternetten okumak için bırayı tıklayınız.
Dikkatinize
Son zamanlarda Go ile ilgili haberlerin dikkat çekici olması için ''Alzheimerin ilacı Go'' ''İlaç gibi kurs'' gibi ifadeler kullanılmakta. Ama go oyunu, alzheimer hastalığını tedavi etmiyor, hatta bu hastalığın tedavisi mevcut değil. Go oyunu daha çok tehlikeyi ortaya çıkmadan yok ediyor çünkü zihnin her daim canlı kalmasını sağlıyor. Yanlış anlamaların bir ölçüde azalması ve go oyununun faydalarını öğrenmek için okumanızı tavsiye ederiz;
 Daha Üstün Bir Zekaya Giden Eğlenceli Yol

Egeli Sabah

19 Mart 2013 Sabah_Alzheimer
fotoğraf tıklarsanız büyük görebilirsiniz.

Haber Türk/Pelin Çift ile Gündem

22 Mart 2013
Strateji oyunu ''GO'' Alzheimer'la mücaderede kullanılıyor.

EGE Akşam Gazetesi

2 Mart 2013 Aksam_020313
fotoğraf tıklarsanız büyük görebilirsiniz.

HürriyetEGE

25 Şubat 2013 Sayın Nihat Demirkolu'nun yazdığı makaleyi buradan okuyabilirsiniz.
hurriyet_250213

Ayvalık Haber

19 Şubat 2013 ''4 BİN YILLIK TAKTİK OYUNU İLE TANIŞTILAR'' makalesini buradan okuyabilirsiniz. Ayvalik_Haber

Ege'de SonSöz

13 Şubat 2013 Ege'de SonSöz/ALZHEİMER’DE YENİ UMUT ‘GO’ makalesini buradanokuyabilirsiniz.
EgedeSonSoz

Güne Bakış/Ege TV

7 Şubat 2013 Aslı Eren'in sunduğu Güne Bakış programına katılan Dr. Aysel Gülsoy, Go Oyununun zihin geliştirci özelliklerini anlatıyor.

Hayat Sevince Güzel/Ege TV

6 Şubat 2013 Hayat Sevince Güzel programına İzmir Go Oyuncuları Derneği'ni temsilen Çağlayan Duman ve Güçlü Yılmaz katıldı. Go oyununun geçmişi, İzmir'deki konumu, zihin sağlığı açısından faydaları, kuralları ve yaklaşmakta olan Smyrna Go Turnuvası konuşuldu.
Goizm - Hayat Sevince Guzel 2
Goizm - Hayat Sevince Guzel 3
Goizm - Hayat Sevince Guzel 4

NHK (Nippon Hoso Kyokai)

2 Eylül 2012
Japonya'nın ulusal kanalı olan NHK, her hafta 30 dakikalık go programı yayınlamakta. Bu program içerisinde 2-3 dakika İzmir Go Oyuncuları Derneği tanıtıldı.

Egeli Sabah

30 Ağustos 2012 Siyah ve beyaz taşların dansı / Gökmen Küçüktaşdemir Yazıyı, Sayın Gökmen Küçüktaşdemir'in web sitesinde okuyabilirsiniz.

Ege Haber/Ege TV

16 Temmuz 2012 7. İzmir Go Turnuvası nasıl geçti? Ege Tv Ege Haber programında izleyebilirsiniz. Turnuvada Aydınlanma kategorisinin 1.si olan Emre Polat der ki; ''Go Oyunu, güzel bir oyun. Türkiye'de pek tanınmamış bu oyun, aslında diğer oyunlara göre daha çok düşünme gerektiriyor, daha derin düşünme gerektiren oyun...''

TRT Haber

15 Temmuz 2012 Akıl ve Strateji Oyunu - Uzakdoğu oyunu Go Türkiye'de de yayılıyor. Yırdımızn dört bir yanından ''100'' oyuncu İzmir'de buluştu.(yayında 96 oyuncu deniyor ancak 100 kişi katıldı)

Habertürk Egeli, Gazetem Ege ve Ege Telgraf Gazetesi

6 Temmuz 2012 (resim tıklarsanız büyük görebilirsiniz)

Ege TV

10 Temmuz 2012 Aşağıdaki Radyo Ege'ye çıkmadan önce Goizm üyesi Hakan İşyapan ve Güçlü Yılmaz Ege TV'de Gökkuşağı / Berna Ergin'nin konuğu oldu. 7. İzmir Go Trunuvası ve Go Oyununu tanıttı. bunun devamı ise şu bağlantıdan izleyebilirsiniz. - Goizm Ege TV'de 2 - Goizm Ege TV'de 3 - Goizm Ege TV'de 4

Hürriyet Ege

5 Temmuz 2012 (resim tıklarsanız büyük görebilirsiniz)

Hürriyet Ege

5 Temmuz 2012
Strateji tutkunları "Go"ya

Sky TV / Güne Başlarken

23 Aralık 2011 Yukarıdaki tarihte Sky TV ''Gün Başlarken'' programına Aslı Eren'in konuğu olarak çıktık.

Ege Telgraf Gazetesi

7 Ağustos 2011 2011 yılında Eski Foça'da gerçekleşen Rock-A festivalinde goizm go tanıtım atölyesini açtı ve o gün yapılan röportaj ile gazeteye çıktı.
Biz bunu yaygınlaştırmak istiyoruz.

2007 yılından beri düzenlenen organizasyon bu yıl 5. kez Gönüllüleri bir araya getiriyor. Aktivistlerin ve Gönüllülerin tamamen kendi istekleriyle gerçekleştirdikleri organizasyonda ahşap oymacılığı, peynir ve şarap yapımı, bez çanta dikimi gibi atölyelerin yanı sıra ''Go'' oyununu tanıtma, Göztepeliche taraftar grubunun söyleşileri, Lambda, İstanbul dayanışma derneği, Vejteryanizmin hayvan özgürlüğündeki yerine yönelik film gösterileri yer alıyor... Atölye alanında Go Oyununu tanıtmak amaçlı kurulan standta konuştuğumuz Güçlü Yılmaz; Oyunun 4 bin yıldan beri ilk günkü kuralları ile oynandığını, 4 yaşındaki bir çocuğun bile oynayabileceğini belirtti. ''İzmir'de düzenlenen son go turnuvasına Türkiye genelinden 101 oyuncu katıldı ve Türkiye genelinde yaklaşık 1500 kişi bu oyun ile ilgileniyor. Ve biz bunu yaygınlaştırmak istiyoruz. Burada oyunu tanıtarak insanları bu kültürle bir araya getirmek istiyoruz'' diye konuştu.

Hürriyet Gazetesi

4 Temmuz 2011 Yazar: Nihat Demirkol
İzmir’de bir oyun oynanıyor
BİR oyun düşünün ki, dünyada “akıl oyunları–strateji sporları” başlığı altında ilgi görsün... Bu oyunun İzmir’de de gönüllüleri olsun. Yıllar yılları kovalarken, göz açıp kapayıncaya kadar denilen bir sürede, “İzmir GO Oyuncuları” (Derneği), TGOD 2011 play-off puanlamasında 1. sınıf turnuva olarak yer alan “6. İzmir Go Turnuvası”na ev sahipliği yapsınlar. Siz bu etkinliğin bir parçası olmaya ve turnuvaya katılmaya karar vermiş olun...?Kaydınızı yaptırmak istediğinizde size soruyorlar: “Hangi kategoride oynayacaksınız?”?İlk bakışta sıradan gibi görünen bu soruya, GO oyuncularının kısaca “taşlı yol” dedikleri “öğrencilikten ustalığa uzanan” sürecin neresindeyseniz, ona göre yanıt vermelisiniz. Çünkü, daha yolun başındaysanız (18 kyu–25 kyu), sizi “Güzel Arkadaşlıklar Kategorisi”ne davet edeceklerdir; biraz yol aldıysanız (13 kyu-17 kyu), “Başarılı İnsan İlişkileri Kategorisi”ne... 8 kyu-12 kyu derecesine ulaşmışsanız, “Hayat Dersi Kategorisi”ndeki dostlarla buluşacaksınız demektir. Adınızın “Uzun Bir Yaşam Kategorisi”nde anılıyorsa, 3 kyu-7 kyu aralığında olduğunuzu anlayacağız. Dan seviyesinden başlayan ve en az 2 kyu’ya erişmiş deneyimli oyuncular da “Aydınlanma Kategorisi”nde konuk edilecekler. İşte GO’nun daha işin başında insanı sarıp sarmalayan büyülü atmosferi...?Siz bu satırları okurken, geride bıraktığımız hafta sonu (2-3 Temmuz 2011)  Yaşar Üniversitesi-Bornova Selçuk Yaşar Kampusü’nde düzenlenen turnuva sonuçlanmış olacak. Ben yazıma sadece, cumartesi gününün ilk rüzgârını yetiştirebildim; sonuçları da cuma günü paylaşıp değerlendiririz. ?Bu yıl turnuvaya, geniş bir yaş aralığı ve seviyeye dağılmış 101 oyuncu katıldı. Bu katılımla, hem İzmir kendi rekorunu kırmış hem de “ulusal” nitelikli en kalabalık turnuva unvanını elde etti. (İstanbul’da düzenlenen uluslararası turnuvaları da sayarsak en kalabalık 3. turnuva...) ?İzmirli oyuncuların dışında, 10 ayrı şehirden (İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bursa, Kocaeli, Aydın, Manisa, Adana, Antalya, Hatay) gelen GO oyuncularının yanında, İzmir’de ikamet eden bir İngiliz (Francis Thomas) bir de Japon (Yukari Yasuda) katılımcımız oldu bu yıl.?Macaristan’dan gelen Koreli profesyonel oyuncu Kim Sung-Rae (8pro), turnuvanın ilgi odakları arasındaydı. AjiGo sponsorluğunda İzmir’e gelen ve aynı zamanda Macaristan’daki Kore Baduk Merkezi’nin de kurucusu olan konuğumuz, turnuva boyunca maç yorumu yaptı ve dersler verdi. ?Tur aralarında kalan boş süreyi değerlendirmek üzere ödüllü, minik bir “alternatif 9x9 turnuvası” da organize edildi ve oldukça rağbet gördü.?Ayrıca, Goizm’in çeşitli okullarda, JIKAD’ta ve uluslararası GO sunucusu KGS üzerinden on-line olmak üzere, üyeleri aracılığıyla verdiği GO eğitimleri sayesinde, GO oynamaya başlayan birçok yeni yüz de katılımcılar arasındaydı. Turnuvadan sonra hızını alamayan 40 kadar katılımcının Alsancak çimlerinde bir araya gelerek, izmire has bir final yaptıklarını da eklemeliyim... İzmir’de oynanan bu oyun hakkında daha fazlası için, www.goizm.org’u tıklamanız yeterli...

Hürriyet Gazetesi

16 Mayıs 2011 Yazar: Nihat Demirkol
Bir turnuvanın daha ardından
1970 Eylül ayının Bilim ve Teknik Dergisi’nde, Pierre Berloquin imzasıyla yayınlanmış Dr. Hikmet Bilir’in bir çevirisini okumuştum; tepesinde, şöyle bir başlık göze çarpıyordu: “Satrançtan daha ilgi çekici bir oyun: GO...” Daha ne olduğunu tam anlayamadan, Temmuz 1971’de ikinci yazı geldi: “GO oyunu hızla yayılıyor...” Merak ediyordum ama meraktan daha fazlası elimden gelmiyordu. GO tahtası ve taşlarına dokunabilmek için 20 yıl daha beklemem gerektiğini bile bilmiyordum... GO ile yollarımız ikinci kez Trevanian’ın ŞİBUMİ adlı efsane romanında kesişti; artık geri dönüş yoktu. Türk–Japon Dostluk Derneği’ne oradan rahmetli Alpar KILINÇ’a ulaştım. Bana bir oyun takımı ve “GO-Dünyanın En Büyüleyici Oyunu” adlı kitabını yolladı. Öyle veya böyle yolculuk başlamıştı... Türkiye’deki GO etkinlikleri 1988 yılından bu yana çeşitli şehirlerdeki GO dernekleri, GO toplulukları ve üniversite kulüpleri aracılığıyla serpildi. 2004 yılında ilk kez GOBAN (oyun tahtası) etrafında buluşan İzmir GO oyuncularının, nihayet bu yıl İzmir GO Oyuncuları Derneği (GOİZM) olarak kurumsal bir yapıya kavuştuğunu, geçenlerde müjdelemiştim. İzmir’de GO adına güzel şeyler devam ediyor. Hafta sonu, 4. Ekin Koleji GO Turnuvası’ndaydık. 7 ayrı ilköğretim okulundan, 6-14 aralığında, “akıl oyunları ve strateji sporları”na gönül vermiş 37 oyuncu katıldı turnuvaya. İzmir Ekin Koleji’nden Emir Konuşkan birinci, İstanbul Avrupa Koleji’nden Ulaş Mısırlıoğlu ikinci, İzmir Ekin Koleji’nden Yağız Üstündağ üçüncü oldu. İçlerindeki en geç oyunculardan biri olan 3. sınıf öğrencisi Ulaş’ı Goseverler olarak özellikle kutluyoruz; kendisini izlemeyi sürdüreceğiz. Turnuvaya ilk kez okul takımıyla katılan Özel Ege Lisesi oyuncuları da ev sahibi Ekin Koleji’nin ardından en iyi ikinci okul performansıyla okullarına döndüler. Bu da şunu gösteriyor: İzmir’deki okullar, GO’ya yeterince kucak açarlarsa, bu kentin, GO’da gelecekte yakalayabileceği başarılar için güçlü tohumlar atılmış olacak. GOİZM’in çalışmalarına gelince... Facebook’ta “Online Go Eğitimi” sayfası oluşturuldu. Oyunun tanıtımı yapılmakta, oyunu öğrenmek isteyenlere ve çeşitli seviye aralığındaki oyunculara “gokgs.com” üzerinden GO eğitimi veriliyor. 2-3 Temmuz günlerinde, “6. İzmir Ulusal GO Turnuvası” düzenlenecek. GOİZM’in, pazar günleri öğle saatlerinde, Alsancak 2. Kordon’da, Nazım Hikmet Kültür Evi’nde buluştuğunu hatırlatalım. Ardından, ülkemizin GO’da uluslararası organizasyonlara için de artık vitrinde olduğunu ekleyelim: 2011 Avrupa Eşli Go Şampiyonası 28-29 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek...

Hürriyet Gazetesi

11 Nisan 2011 Yazar: Nihat Demirkol
İzmir GO Oyuncuları
İçlerinde “gosever ve goist”lerin de olduğu bu topluluğun, artık nurtopu gibi bir derneği var... Yıllarca başlarını sokacak bir yer bulamayan bu gönül insanları, GO geleneğinin sabrı sayesinde, nihayet kurumsal bir çatı altında buluştular. (www.goizm.org) Zaten bir süredir, internet üzerinden GO dersleri veriyordu GOİZM üyeleri. Bununla da yetinmediler ve bildiklerini, biriktirdiklerini “meraklısı” ile paylaşabilmek için, hafta sonları GO üstüne sohbetler düzenleyerek görücüye çıkmaya başladılar. İlk sunum, geçtiğimiz cumartesi günü, Nazım Hikmet Kültür Evi’nde (Cumhuriyet Bulvarı No: 240, 2. Kordon Alsancak İzmir / Telefon: +90 232 421 45 09) Güçlü Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu, “Meditasyon ve GO” başlıklı birliktelik, GO Oyunu içerisinde yer olan bazı kavramları, Doğu’nun bilgeliği ışığında tekrar gözden geçirme fırsatı verdi hepimize. GO’da oyuncuların elde etmeye uğraştığı “boş alan”ın, her şeyin potansiyeli (gizilgücü) olduğu savı üzerinde söyleşildi. Keyifli, dingin ve –boş alan sayesinde- dolu dolu saatler geçirdik. (Daha geniş bilgiyi, www.youtube.com/watch?v=iVBWcF0MNEg bağlantısından, kısa filmi izleyerek edinebilirsiniz). Serinin, gelecek haftalardaki diğer başlıkları da şöyle: Yukari Yasuda - GO terimlerinin japonca kökenleri, Polat Fevzi Dündar - GO’da oyun sonu, Deniz Adıbelli - Bilgisayar ve GO, Nihat Demirkol - 3 Oyun Teorisi (Tavla, Satranç ve GO), Türker Özşekerli - GO nasıl öğretilmez? Küşade talihim hem bahtım uygun Bir okuyucum, “kurdelenin de bereketi kaçtı” başlıklı yazımda kullandığım “küşat” sözcüğüne takılmış. “Neden, Türkçesi varken eski dilde olanı kullanıyorsunuz? ‘Açılış’a açılış demek varken, neden ‘küşat’? Hem de bunu sık sık yapıyorsunuz?” diye sitemle karışık soruyorlar. Oysa, çok eski bir hastalığımıza parmak basmak istemiştim. Efendim, bir dili ayakta tutan, sözcüklerin çağrıştırdığı anlam ve lezzetlerdir. Çünkü her birinde, yaşanmışlıklar ve anılar gizlidir. Ben, geçmişi olmayan bir dilin, geleceğinin de tehlikede olduğunu düşünürüm. Benzetmeler, eşanlamlılar, karşıt kavramlar, deyimler, düşünce dünyamızda farklı pencereler açar ve her pencereden başka bir hava ve estetik girer içeriye… Yalnızca o anıları yaşatmaya çalışıyorum. Örnek ister misiniz? Şevki Bey’in hüzzam şarkısı, fasıllarda, kıvrak usûlü (curcuna) nedeniyle genellikle sonlara doğru seslendirilir; saz semaisinden hemen önceki eser olarak okunur. Şevki Bey’in büyüklüğünü anlatan bestelerden biridir. Sözleri ise, “dilim başka söyler, gönlüm başka…” demenin Şevki Bey lisânındaki zarif yansımasıdır. Halk dilindeki, “kan tükürüp kızılcık şerbeti içmek” söylemi de aynı kapıya çıkar. Seçimler yaklaşırken, (yazgım ve şansım açık, üzüntü ve kaygım yok, istek ve eğilimim gereğinden fazla anlamındaki) ironik bir katkı, değerli okuyucuma tadında bir armağan olur diye düşünüyorum: Küşade tali(h)im hem bahtım uygun / Aman sakî bana hiç durma mey sun / Gamım yok zevk-u şevkim hadden efzûn / Aman sakî bana hiç durma mey sun…

İzmir go oyuncuları topulluğu olarak basına çıkanlar;


Milliyet Gazetesi
22 Temmuz 2009 Yazar: Nihat Demirkol

''Devam sayfası gibi...''


Milliyet Gazetesi
22 Temmuz 2009 Yazar: Nihat Demirkol

''Devam sayfası gibi...''


Milliyet Gazetesi
5 Temmuz 2009 Yazar: Deniz Sipahi

Go oyuncularını duydunuz mu?


Milliyet Gazetesi
1 Temmuz 2009 Yazar: Nihat Demirkol

'Taşlı yol'da İzmir farkı...


Milliyet Gazetesi
20 Mayıs 2009 Yazar: Nihat Demirkol

Son günlerin notları...


Milliyet Gazetesi
09 Temmuz 2008 Yazar: Nihat Demirkol

Turnuvanın ardından


Milliyet Gazetesi
02 Temmuz 2008 Yazar: Nihat Demirkol

''Go'' ile tanışma fırsatı


TRT2 Haber Bülteni
4. İzmir Go Turnuvası'ndayken...